Manush Shah of Gujarat in action against Jubin Kumar of Haryana in a Men's Group A Round 1 of the Table Tennis event at the 36th National Games in Surat, Gujarat on September 20, 2022.
Manush Shah of Gujarat in action against Jubin Kumar of Haryana in a Men's Group A Round 1 of the Table Tennis event at the 36th National Games in Surat, Gujarat on September 20, 2022. IANS

National Games TT: Maharashtra, Bengal win two rounds each

Surat, September 20, 2022

Top seeds Maharashtra and West Bengal breezed through their opening two rounds in women’s table tennis in the 36th National Games here on Tuesday.

In the men's section, hosts and favourites Gujarat (Group A) started off on a winning note, beating Haryana 3-0, with local boy Harmeet Desai, leading from the front.

The Commonwealth Games gold medallist (Team) faced a tricky opponent in the form of experienced Soumyajit Ghosh and had to deploy an all-out attacking game to come out safely.

Manav Thakkar and Manush Shah, then, got the better of Wesley Do Roserio and Jubin Kumar respectively to put Gujarat 3-0 up.

In the Women's section Maharashtra's Diya Chitale got the better of Gujarat’s Frenaz Chipia 11-9, 11-6, 12-10 in the opening match to lead Maharashtra’s charge. Swastika Ghosh and Reeth Rishya Tennison then overcame Krittwika Sinha Roy and Filzahfatema Kadri to wind up their Round 1.

In the second round, Diya, Swastika and Reethhrishya again emerged victorious against Telangana to take the top position in Group A. They will face Haryana later in the night.

In Group B, West Bengal rode on Sutirtha Mukherjee’s two wins to sail past Tamil Nadu, the first hurdle.

Ayhika Mukherjee scored the other win but Prapti Sen lost in between, triggering mild alarm bells in the camp.

In Round 2 too, West Bengal had to dig deep to subdue Karnataka 3-2. Suthirtha won her first match but suffered a surprise defeat in her second. Ayhika won but Mouma Das lost to make it 2-2. Akhiya, however, put up a brave and calm display to down Kushi V to come out unscathed.

Results:

Women:

Round 1

Group A:

Maharashtra bt Gujarat 3-0 (Diya Chitale bt Frenaz Chipia 11-9, 11-6, 12-10; Swastika Ghosh bt Krittwika Sinha Roy 11-4, 11-12, 11-4, 7-11, 11-9; Reeth Rishya Tennison bt Filzahfatema Kadri 11-9, 11-7, 7-11, 11-4)

Telangana bt Haryana 3-1 (Varuni Jaiswal lost to Suhana Saini 9-11, 9-11, 6-11; Akula Sreeja bt Riti Shankar 11-9, 11-6, 11-3; Nikhat Banu bt Sanya Sehgal 11-8, 16-14, 11-7; Sreeja bt Saini 11-4, 11-5, 12-10)

Group B:

West Bengal bt Tamil Nadu 3-1 (Sutirtha Mukherjee bt V Kowshika 11-7, 11-9, 11-5; Ayhika Mukherjee bt S Yashini 13-11, 4-11, 11-7, 11-5; Prapti Sen lost to C R Harshavardhini 11-7, 9-11, 11-7, 6-11, 5-11; Sutritha bt Yashini 11-2, 11-7, 11-13, 11-7)

Karnataka bt Uttar Pradesh 3-2 (Kushi V. bt Suhana Narjinary 12-10, 7-11, 11-7, 14-12; Yashaswini Ghorpade lost to Radhapriya Goel 11-6, 10-12, 12-10, 9-11, 8-11; Mariya Rony bt Suhani Mahajan 11-7, 11-6, 13-11; Ghorpade lost to Narjinary 8-11, 11-4, 11-4, 10-12, 10-12; Kushi bt Goel 7-11, 11-7, 11-3, 11-9)

Round 2

Group A:

Maharashtra bt Telangana 3-0 (Diya Chitale bt Varuni Jaiswal 11-7, 12-10,11-6; Swastika Ghosh bt Akula Sreeja 11-7, 11-9, 12-14,11-4; Reethhrishya Tennison bt Nikhat Banu 6-11,5-11,11-3,11-8, 11-9)

Gujarat bt Haryana 3-1 (Frenaz Chipia lost to Suhana Saini 11-9, 11-8, 11-7; Krittwika Sinha Roy bt Riti Shankar 5-11, 11-13, 11-9, 4-11; Filzahfatema Kadri bt Trisha Paul 13-15, 5-11, 6-11; Krittwika bt Saini 9-11,11-7, 6-11, 7-11)

Group B:

Tamil Nadu bt Uttar Pradesh 3-1 (N. Deepika lost to Radhapriya Goel 12-14,7-11, 11-8, 7-11; S. Yashini bt Suhana Narjinary 17-15, 11-5, 11-9; V.Kowshika bt Suhani Mahajan 11-9, 11-9, 9-11, 11-7; S.Yashini bt Radhapriya Goel 11-13, 11-9, 11-7, 11-6)

West Bengal bt Karnataka 3-2 (Suthirtha Mukherjee bt Khushi V. 11-4, 11-4, 11-2; Ayhika Mukherjee bt Yashashwini Ghorpade 11-6, 11-9, 11-8; Mouma Das lost to Mariya Rony 11-9 11-5, 3-11, 8-11,8-11; Sudhirtha lost to Yashaswini Ghorpade 11-7, 7-11, 11-9, 5-11, 6-11; Akhiya bt Khushi V. 11-5, 11-7, 11-4)

Men:

Group stages

Round 1

Group A:

Gujarat bt Haryana 3-0 (Harmeet Desai bt Soumyajit Ghosh 11-9, 9-11, 11-3, 11-9; Manav Thakkar bt Wesley Do Roserio 11-4, 11-4 ,11-2; Manush Shah bt Jubin Kumar 12-10, 10-12, 12-10, 11-8)

Delhi bt Telangana 3-2 (Sudhanshu Grover bt Mohammed Ali 11-5, 8-11, 12-10, 11-1; Payas Jain lost to Fidel Rafeedue Snehit Syravajjula 11-4, 7-11, 9-11, 4-11; Yashansh Malik bt Aman Balgu 6-11, 11-13, 11-6, 11-5, 11-4; Sudanshu Grover lost to Fidel Rafeedue Snehit Syravajjula 11-7, 11-9, 10-12, 5-11, 7-11; Payas Jain bt Mohammed Ali 11-7, 15-13, 11-8)

Group B:

West Bengal bt Karnataka 3-0 (Jeet Chandra bt Rakshit Barigidad 14-12, 11-13, 11-8, 11-6; Ronit Bhanja bt Samarth Kurdikeri 11-5, 12-10, 11-6; Anirban Ghosh bt K.J Akash 11-7, 11-3, 11-6)

Maharashtra bt Uttar Pradesh 3-1 (Sanil Shetty bt Divyansh Srivastava 11-9, 11-5, 7-11, 11-9; Siddesh Pande bt Abhishek Yadav 7-11, 11-7, 4-11, 11-4, 11-8; Deepit Patil lost to Sarth Mishra 4-11, 8-11, 11-6, 11-6, 9-11; Sanil Shetty bt Abhishek Yadav 11-4, 11-9, 9-11, 11-6)

NNN

Related Stories

No stories found.

Latest Stories

No stories found.

Trending Stories

No stories found.
NetIndian
www.netindian.in